Skip to main content

Trebevićka žičara 2024

uverejnené: 26. máj 2024

Po 26 rokoch od času, keď v obliehanom Sarajeve juhoslovanská armáda zničila jeden zo symbolov mesta, sa v apríli 2018 opäť rozbehla vynovená lanovka na horu Trebević.

Pre Sarajevo išlo v tom čase o historický medzník - lanovka bola vnímaná ako symbol mieru a zároveň turistická atrakcia. Náklady na celkovú rekonštrukciu boli v hodnote 11 miliónov eur, výrobcom je spoločnosť Leitner a jej celková dĺžka je 2 200 metrov.

Samotná gondola je určená pre desať osôb a cesta trvá v priemere 8 minút, rýchlosť je 5 m/s. Aktuálna cena spiatočného lístka pre dospelého je 30 KM (15,30€), domáci majú zľavnený lístok a platia len 20 KM.

Lanovku na Trebevič som navštívil už po tretí raz (2019 - 2022 - 2024) a môžem konštatovať, že došlo k zlepšeniu služieb hlavne z hľadiska predaja suvenírov  ich symbol a maskot je VUČKO, rovnako sú tu viaceré turistické trasy, fotopointy, ďalekohľady, lavičky aj kaviareň s vyhliadkovou terasou.

Ak plánuješ Sarajevo, lanovku určite nevynechaj. Dolná stanica je dostupná pešo, približne 10 minút priamo z centra, kde sa dá parkovať v podzemnej garáži.

Samotné vybudovanie atrakcií a chodníkov bolo realizované aj vďaka nadačným fondom viacerých organizácií, medzi ktorými sú aj naši aktuálni parteri, s ktorými som mal v Sarajeve stretnutie. Trebeviću sa budem venovať aj v ďalšom príspevku, konkrétne bobovej dráhe.