Skip to main content

Josip Broz Tito a jeho bunker ARK D-0

uverejnené: 05. júl 2024

Bunker som navštívil v rámci stretnutia s partnerskými neziskovými organizáciami v meste Konjic, čo je približne 50 km od Sarajeva. ARK D-0 nechal postaviť diktátor Tito ako komplex, kde by sa mohol on a ďalších 350 osôb ukryť v prípade jadrovej vojny.

Stavba začala v roku 1953 a dokončená bola koncom roku 1979. V tom čase išlo o najviac utajovaný objekt v Juhoslávii a o jeho existencii vedelo iba 16 osôb z armády, samotných robotníkov tam vozili so zaviazanými očami.

V rámci nákladov bolo dielo extrémne drahé - stálo 4,5 miliárd dolárov (dnes ekvivalent cca 25 miliárd). Megalomanská podzemná stavba mala byť v roku 1992 zničená trhavinami, čo však bosnianske vojsko odmietlo urobiť. Vďaka tomu si bunker ARK D-0 dnes chodia pozrieť tisícky ľudí z celého sveta.

Samotný Tito ho však podľa našich sprievodcov nevidel, keďže pri jeho dokončení mal 87 rokov a rok na to zomrel. Miesto nejde navštíviť iba tak, návštevu treba ohlásiť a rezervovať vopred tu: www.titovbunker.com, prejsť ho celý trvá približne 4 hodiny, keďže tu nájdeš množstvo miestností či artefaktov.